niedziela, 24 marca 2013

Marcowy numerWitamy w naszej menażerii! Jak można było przeczytać w słowie wstępnym ostatniego numeru „Musli Magazine”, Magda Wichrowska i Szymon Gumienik zapowiadali ukazanie się nowego pisma mającego kontynuować misję „Musli”. Oto ono. A i misja jest kontynuowana: zdecydowana większość zespołu redakcyjnego „Musli” (w tym Arek Stern i ja) zechciała współtworzyć „Menażerię”, są z nami w redakcji Magda i Szymon – Magda ma swą rubrykę alfabet mody polskiej, którą od razu tu polecam! - a art director „Musli”, Monika Wieczorkowska,również nam zaprojektowała cudną szatę graficzną i fajne logo - dziękuję za to w imieniu całej redakcji!

Jednak nie tylko misję „Musli” „Menażeria” kontynuuje: wydawcą pisma jest, jak informuje nas stopka, Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” - które po kilkuletniej przerwie rok temu wróciło do aktywnej działalności kulturalno-społecznej, a jej owocem są między innymi comiesięczne Odczyty Dźwięku – każdorazowo niepowtarzalne spotkania poezji z muzyką. Styczniowy, 9. Odczyt – z udziałem Marcina Jurzysty, Lecha Nienartowicza, Michała Hajduczeni i Yoko – jesttematem fotorelacji Michała Groszewskiego.Również większość nowych członków redakcjistanowią aktywni członkowie naszego stowarzyszenia.

W „Menażerii” skupimy się na podobnej pracy do tej, którą z mozołem wykonywaliśmy w „Musli” – czyli na publicystyce kulturalnej (i nie tylko kulturalnej), doskonaleniu się w fachu dziennikarskim, na prezentacji zjawisk, miejsc (nowy cykl artykułów, którym opiekuje się Jerzyk Adamiak), artystów i ich twórczości. Co miesiąc wtworach Gosia Herba będzie prezentowała dzieła współczesnych plastyków, Hania Grewling, Szymon Szwarc i Paweł Schreiber udostępnią nasze łamy pisarzom, a Jacek Podgórski sprawi, że na stałe w „Menażerii” zagości komiks.

Chcemy też utrzymywać i podtrzymywać stałą łączność z Czytelnikami.Z tymi, którzy mają konta na facebooku,, kontaktować się będzie Ania Ladorucka -każdy też może wysyłać swoje opinie, pytania, sugestie, przemyślenia itp. na któryś z adresów podanych w stopce redakcyjnej i na stronie pisma. Poza tym… jesteśmy przecież realnymi istotami z krwi i kości pojawiającymi się w różnych miejscach Torunia i kuli ziemskiej - nieustannie otwartymi na wymianę myśli z Szanownymi Czytelnikami!
Będziemy starali się podkreślać związki naszego miesięcznika z Toruniem, z tzw. BiT-City i całym regionem, ale równie mocno będziemy się starali wychodzić pozakujawsko-pomorską miedzę - zobaczymy, dokąd zawędrujemy…Z Toruniem w sposób szczególny wiąże nas w marcu pierwszy nasz patronat medialny - 5. CoCArt Music Festival.

A i z marcem, i z Toruniem chciałbym połączyć „Menażerię” dedykacją. Obchodzimy w tym roku 45. rocznicę Marca 1968 - również do naszego miasta dotarł Marzec, nie był tak spektakularny jak w Warszawie czy Trójmieście, ale i tu znaleźli się ludzie, którzy odważyli się w tamtym trudnym czasie walczyć o wolność słowa. Tym zapomnianym nieco bohaterom chciałbym dedykować pierwszy numer.

Marek Rozpłoch

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz